Lamez Yöntemi

Lamaze eğitimi; kadının bedenine ve doğumla ilgili dürtülerine güven duymasını, gebelik, doğum, emzirme ve annelik alanlarında bilinçli ve eğitimli tercih yapabilmesi konusunda kendine güven duymasını güçlendirir.

Lamaze yöntemi 1951 yılında, Fransız Dr. Fernand Lamaze tarafından geliştirilmiştir. Doğumun tamamen doğal bir süreç olduğunu savunan Lamaze yöntemini; Rus Bilim İnsanı Ivan Pavlov’un klasik şartlanma teorisine dayandırmıştır. Buna göre beynin bir bölümü üzerindeki stimülasyon belirli merkezleri uyarılarak, kontraksiyonlar sırasında ağrıya ve korkuya cevabın öğrenilebileceğini savunmaktadır. Özetle; şartlı cevabın durdurulabileceği ya da pozitif bir şeyle yer değiştirebileceği şeklinde bir felsefedir.

Günümüzde Lamaze normal doğumu desteklemekte ve kadınların bebeklerini normal doğurma yeteneklerini kabul etmektedir. Modern Lamaze metodu kadınlara, yapmayı zaten bildikleri şeyi; yani doğumu içgüdülerine güvenerek gerçekleştirmeleri yönünde destek sağlar. Lamaze eğitimlerinin 12 saati, gebelik ve doğum esnasında rahatlama ve konfor, aynı zamanda annenin ve bebeğin doğum sonu ihtiyaçlarının karşılanması ve emzirmeye yönelik bilgilendirme amacı taşıyan farklı konu başlıklarını içermektedir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve İzmir’in Doğal Doğum Merkezi EKADOM’un kurucusu Opr.Dr Hüseyin Ceyberi’ye danışmak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Posted in Doğum, Doğuma Hazırlanma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir