Ten Tene Temas

Bebeğin anneyle doğumdan sonraki ilk buluşması doğumun ilk dakikalarında başlar. Sağlıklı bir bebek doğar doğmaz annesinin göğsüne konularak ilk buluşmaları ve ten teması sağlanır. Bebekler anne göğsünde daha sıcak kalmaktadırlar. Kalp atışı, kan şekeri ve solunumu daha hızlı normale döner.

Ayrıca ten teması sonucu anne sütü daha fazla salınır, anne bebeğini daha uzun süre emzirir ve mama vermeye gerek kalmaz. Doğumdan sonra bebeklerinin anne yanında kalması çok önemlidir. Anneleri yanında olan bebekler daha az ağlar ve daha iyi uyur.

Ayrıca emmeleri de daha iyi ve uzun sürelidir. Böylece daha fazla kilo alır ve sarılık gelişme olasılığı da aynı doğrultuda azalır. Annenin bebeğinin yanında olduğunu bilmesi, sesini, nefesini duyması, hem bebeği güvende hissettirir hem de annenin huzurla dinlenebilmesini sağlar.

Bebeğin doğumdan sonra anne yanında kalmasının ileri yaşamında da olumlu etkisi vardır. Doğum sonrası erken dönemde bebeğiyle ilgilenen ve yanında kalan annelerin bebeğini ihmal etme, terk etme ve suistimal etme oranı daha azdır.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve İzmir’in Doğal Doğum Merkezi EKADOM’un kurucusu Opr.Dr Hüseyin Ceyberi’ye danışmak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Posted in Doğal Dopum Eğitimi, Doğum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir