Suda Doğum

Doğum eyleminde suyun gevşetici etkisinden yararlanma yeni bir yöntem değildir. Araştırmalara göre Çinliler, Mısırlılar, Asurlular, Romalılar, Yunanlılar ve Japonların da psikolojik ve fiziksel rahatlama için sudan yararlanıldığı bilinmektedir.

Günümüzde ise suda doğum, doğum eyleminin 37 derecede suyla dolu bir havuzda gerçekleştiği alternatif bir doğum şeklidir. Suda doğumda yerçekiminin etkisinin azalmasına bağlı, kadında pelvis basısı azalır ve gevşeme ve rahatlama görülür. Doğum yapılacak havuzda annenin rahat pozisyon alması, hijyen konusunda özenli davranılması, suyun yüksekliğinin en fazla koltuk altına gelmesi gibi durumlar suda doğumun konforunu artıracak etkenlerdir.  Bu zamana kadar yapılan çalışmalar, suda doğum yapan annelerin, doğumun ikinci ve üçüncü evre sürelerini daha kısa sürede atlattığı, doğum ağrısının azaldığı ve indüksiyon ve amniyotomi gibi obstetrik yaklaşım ihtiyacını azaltıcı avantajları olduğunu göstermiştir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve İzmir’in Doğal Doğum Merkezi EKADOM’un kurucusu Opr.Dr Hüseyin Ceyberi’ye danışmak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Posted in Doğal Dopum Eğitimi, Doğum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir