CFFDNA (Anne kanında bebeğe ait serbest DNA taraması)

Anne kanında bebeğe ait serbest DNA taraması (CffDNA) hamilelik döneminde bebekten anne kanına geçen ve hücre içerisinde bulunmayan serbest olarak saptanan genetik materyaldir. Rahimdeki bebeğe ait serbest genetik materyal; DNA ve RNA şeklinde olabilir. DNA’nın esas kaynağının bebeğin eşindeki hücre parçalanmaları sonucu olduğu düşünülmektedir. Serbest fetal DNA gebelikte nadiren 5. hafta kadar erken dönemde tespit edilebilse de genellikle 9. haftadan sonra saptanabilmektedir.

Hamileliğin ilk üç ayın sonunda anne plazmasındaki total DNA’nın yaklaşık %15’i fetal DNA’dan oluşurken gebeliğin son aylarında bu oran artar. Anne kanında serbest fetal DNA’nın yarı ömrü dakikalarla ifade edilebileceği kadar kısa saptanmıştır. Bu nedenle doğumdan yaklaşık 2 saat sonra anne kanında saptanmadığı bildirilmiştir. Anne kilosu arttıkça fetal DNA konsantrasyonunun azaldığı saptanmıştır. Serbest RNA yarı ömrü de dakikalarla ölçülebilecek kadar kısa bulunmuştur ancak gebelik ayları boyunca daha stabil bir konsantrasyonda saptandığı bildirilmiştir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve İzmir’in Doğal Doğum Merkezi EKADOM’un kurucusu Opr.Dr Hüseyin Ceyberi’ye danışmak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Posted in Hamilelik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir